Čistírny odpadních vod, využití povrchových vod
Naše společnost provádí studie řešení čističek a kanalizací pro obce, soubory objektů nebo samostatné objekty. Ve spolupráci s výrobcem pro vás navrhneme vhodný systém čištění a typ čističky. Vypracujeme a schválíme projektovou dokumentaci, zajistíme stavební povolení a podklady pro dotaci, včetně stavební připravenosti a vlastní instalace. Provedeme vám kompletní realizaci včetně všech zkoušek a revizí a následně zajistíme provoz a servis.
- Obecní čističky
- Domácí čističky
- Vzdálené monitorování a řízení soustav domovních čistíren odpadních vod
Domovní čistírny odpadních vod
DČOV jsou určené na čištění odpadních vod ze zdrojů znečištění do 20 ekvivalentních obyvatel.
Domovní čistírny odpadních vod pro obce
Výzva č. 12/2019 pro předkládání žádostí o poskytnutí podpory v rámci Národního programu životní prostředí na téma: „Domovní čistírny odpadních vod“
Cílem Výzvy č. 12/2019 (dále jen „Výzva“) je prevence či omezení znečištění povrchových a podzemních vod z komunálních zdrojů prostřednictvím realizace soustav domovních čistíren odpadních vod (dále jen „DČOV“) do kapacity 50 EO (ekvivalentních osob), a to v oblastech, kde není z technického či ekonomického hlediska výhledová možnost připojení nemovitostí ke stokové síti zakončené ČOV.
Chytré čistírny odpadních vod
- Ekonomické řešení při nemožnosti napojení na kanalizaci
- Řešení na míru pro různě velké domácnosti
- Vzdálená kontrola stavu čistírny pomocí přehledné aplikace
- Využití vyčištěné vody k zalévání zahrady či splachování WC
- Bez nutnosti používat speciální prášky na praní
- Kompletní příprava a realizace projektu
Decentralizované systémy domovních ČOV
- Řešení pro obce bez centrální kanalizace a lokality s roztroušenou zástavbou
- Čištění odpadní vody přímo v místě jejího vzniku
- Recyklace a využití vyčištěné odpadní vody a vod srážkových
- Monitoring a řízení domovních (individuálních) a skupinových ČOV
- Telemetrický systém pro decentralizované čištění odpadních vod
- Až o 50% nižší investiční náklady oproti klasickým centralizovaným systémům
- Příprava a realizace projektů, zpracování žádostí o dotace a změny PRVKUK
Chytré čistírny odpadních vod
Ekologické a efektivní řešení pro váš dům
Stavíte nebo modernizujete váš rodinný dům? Nemůžete se připojit na obecní kanalizaci? Naše chytrá čistírna odpadních vod vám tento problém vyřeší a navíc ji kontrolujete i ovládáte z pohodlí domova. Neměňte své zvyky v praní a ušetřete za vývozy odpadní jímky!
-
Ekonomická
Domovní ČOV představují přiměřenou vstupní investici a především nižší provozní náklady než septiky či jímky. Bakterie v ČOV vodu vyčistí až s 97 % účinností. Jediným vedlejším nákladem je investice do kalového čerpadla, které ale potřebujete u každé čistírny, septiku či jímky. Investice vložené do ČOV se vám vrátí zhruba v provozních nákladech do 2 let a vy víte, že si pořizujete kvalitní, ekologické a moderní řešení.
-
Šetří vodu
V suchém létě nejste ovlivněni vyhláškami o zákazu okrasných zahrad a trávníků na svých pozemcích. Vyčištěnou vodou lze splachovat WC, případně ji využít pro jiné užitkové účely (např. čištění chodníků a zpevněných ploch kolem domu). Voda neodchází z krajiny – její přebytky se zasakují zpět do půdy, což prospívá mikroklimatu zahrady.
-
Elegantní
ČOV na zahradě zabírá minimum prostoru. Víko je nenápadné a dokáže zapadnout do vzhledu každé zahrady. Zpracování ČOV je vysoce kvalitní a nemusíte se tak bát, že ji běžnou činností na zahradě poškodíte.
-
Snadná údržba
Unikátní systém telemetrie vám umožní 24 hodin denně sledovat stav a funkčnost vaší ČOV. Dohledový SW vám nabízí možnost ČOV vzdáleně ovládat i nastavovat. Na nestandardní stavy jste tak upozorněni prakticky okamžitě. Díky telemetrii také nemusíte ručně odebírat a vyhodnocovat vzorky biologického kalu v ČOV, tzn. provádět sedimentační zkoušku.
Co je telemetrie a proč ji chtít?
Telemetrie je technologie umožňující vzdálený on-line monitoring a řízení domovní ČOV. Informace o provozních stavech ČOV jsou bezdrátově přenášeny do vašeho počítače či mobilu a vy tak můžete 24 hodin denně kontrolovat její stav z pohodlí domova.
- Je to pohodlné
Nemusíte ručně otevírat čistírnu – jednoduše ji zkontrolujete vzdáleně pomocí on-line aplikace, kterou můžete používat z počítače, mobilu i tabletu.
- Je to jednoduché
Aplikaci zvládne ovládat úplně každý, kdo používá internetové prohlížeče. Díky ní máte objektivnější, komplexnější a výrazně jednodušší dohled nad vaší ČOV. Nemusíte manuálně odebírat vzorky kalu – jeho množství a kvalitu za vás měří systém automaticky každý den ve stanovený čas. Vy tak s dostatečným předstihem víte, kdy bude čistírna potřebovat vyvézt (vyčerpat) přebytečný kal. Ten se bude hodit na vaši okrasnou zahradu či kompost k další recyklaci v přírodě.
- Máte vždy aktuální data
Přesně vidíte, co se v čistírně v průběhu daného dne děje. Nestandardní stavy systém vždy včas a sám signalizuje.
- Soused to nemá
Dohlížet na čistírnu vzdáleně ještě zdaleka není standardem dnešní doby. Je to obrovská výhoda, kterou oceníte ihned, jakmile začnete vaši čistírnu používat.
Vlastnosti a možnosti telemetrického systému
Výhody
Čištění odpadní vody přímo v místě jejího vzniku, využití vyčištěné odpadní vody a vod srážkových přímo v intravilánu obcí
Zadržování vody v krajině a zlepšení vodních poměrů (zamezení odvádění vody z krajiny)
Realizace „obecního kanalizačního systému“ bez nutnosti rozbíjet obecní komunikace a omezovat silniční dopravu v průběhu realizace stavby
Různé stupně telemetrického vybavení ČOV od sledování její základní mechanické funkčnosti až po chemické vlastnosti vody na odtoku
Lokální i vzdálené (manuální i zcela automatické) ovládání ČOV, sledování otevření ČOV
Signalizace poruch a nestandardních stavů formou SMS zpráv či e-mailů
Vedení agendy ke zpracování roční zprávy pro SFŽP, servisních deníků, plánování a sledování vývozu kalů, zpracování podkladů pro fakturaci, atd.
Objektivnější a výrazně jednodušší dohled nad ČOV (než manuální odběry vzorků), zpřístupnění dat přímo vodoprávním úřadům
Snížení investičních nákladů na výstavbu až o 50%, dotovatelnost takových projektů (SFŽP v rámci NPŽP)
Nevýhody
Vyšší náklady na provoz systému jako celku (k „bodu zvratu“ podle zpracovaných studií přesto dochází nejdříve po 40 letech provozu systému)
Náročnější příprava na vybudování i logistické zabezpečení provozování systému
Monitoring a řízení ČOV
Decentralizované čištění odpadních vod
Podle statistických údajů bude v ČR odkázáno přibližně 10 až 16% obyvatelstva na jiný než klasický centralizovaný systém čištění odpadních vod (centrální kanalizační systém s jedinou ČOV). Jde především o venkov a odloučené místní části měst – tj. obce do 2 000 EO.
Přiměřené čištění odpadních vod v těchto obcích měla ČR splnit do 21. 12. 2015, s možným posunem do roku 2021 (viz směrnice č. 2000/60/ES – rámcová směrnice). Jiná směrnice EU pak hovoří o využívání vyčištěné odpadní vody a čistírenských kalů v intravilánu obcí.
Vhodným způsobem, jak situaci řešit, je budování decentralizovaných ČOV s telemetrickým řídicím systémem. Takto lze čistit odpadní vodu přímo v místě, kde znečištění vzniká a tam ji také vrátit zpět do přírody místo jejího řízeného odvádění z krajiny. Instalovaný dohledový systém pak dává reálná data o provozu jednotlivých ČOV prakticky v on-line režimu a může nahradit drahé a často neprokazatelné manuální vzorkování 2x / 4x ročně, jak stanovuje platná legislativa. Zcela tak odstraňuje problém individuálního (tj. „nekontrolovaného“) provozování ČOV!
Zásadní výhodou decentralizovaného čištění odpadních vod je snížení investičních nákladů často až o 50% proti klasickým centralizovaným systémům. Tyto projekty se stávají dotovatelnými (SFŽP, dotační výzvy v rámci NPŽP). Provozní náklady jsou sice o něco vyšší, ale k „bodu zvratu“ podle zpracovaných studií dochází nejdříve po 40 letech provozu systému.